Граючись - навчаємось!



ІГРИ ДЛЯ РОЗШИРЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ ДИТИНИ

1. Поводир. На прогулянці мама закриває очі, і дитина їй описує, що їх оточує.

2. Опис об'єкта. Малюкові пропонується описати  предмет, використовуючи якомога більше різних слів. Коли ви разом з дитиною pоздивляєтесь якийсь предмет, задавайте  найрізноманітніші питання: «Який він за розміром? Якого кольору? З чого зроблений? Для чого потрібен? » Можна просто запитати:« Який він? » Так ви спонукаєте називати найрізноманітніші ознаки предметів, допомагаєте розвитку зв'язного мовлення.

3. За ким останнє слово. По черзі описуєте об'єкт, за ким залишиться останнє слово, той і виграв.

 4. Шукаємо деталі. Можна вводити в словник дитини назви не тільки предметів, але і їх деталей і частин. «Ось автомобіль, а що у нього є?» - «Руль, сидіння, дверцята, колеса, мотор ...» - «А що є у дерева?» - «Корінь, стовбур, гілки, листя ...»

5. Описуємо властивості предметів. Назви властивостей предметів закріплюються і в словесних іграх. Запитайте у дитини: «Що буває високим?» - «Будинок, дерево, людина ...» - «А що вище - дерево або людина? Чи може людина бути вище дерева? Коли? »Або:« Що буває широким? »-« Річка, вулиця, стрічка ... »-« А що ширше - струмочок або річка? »Так діти вчаться порівнювати, узагальнювати, починають розуміти значення абстрактних слів « висота »,« ширина »і ін. Можна використовувати для гри і інші питання, які допомагають засвоїти  властивості предметів: що буває білим? Пухнастим? Холодним? Твердим? Гладким? Круглим? 

 6. Придумуємо історію. Мама починає розповідати історію, коли вона робить паузу, дитина вставляє потрібне за змістом слово.

7. Що може бути? Дорослий називає прикметник, а малюк до нього - іменники. Наприклад, «Чорне». Що може бути чорним? Дитина перераховує: земля, дерево, портфель, фарби ... Потім гра навпаки. Називається предмет, і до нього підбираються прикметники. «М'яч, який?» Круглий, гумовий, червоно-синій, новий, великий ...

 8. Стань письменником. Пропонується 5-7 слів і з них потрібно скласти розповідь. Якщо малюкові складно «зі слуху» запам'ятати слова, то можна запропонувати картинки. Спочатку це може бути такий набір: лижі, хлопчик, сніговик, собака, ялинка. Потім завдання ускладнюється: ведмедик, ракета, двері, квітка, веселка.

9. Знайти повтор. Мама вимовляє стилістичну неправильну фразу, а малюк намагається знайти тавтологію і виправити її. Наприклад, «Папа посолив суп сіллю. Маша одягала одяг на ляльку ».

 10. Гра в антоніми, в слова протилежні за значенням. Дорослий називає слово, дитина підбирає слово антипод. «Гаряче-холодне, зима-літо, великий - маленький».

11. Гра в синоніми. Наприклад, синонім до слова «палиця» - тростина, клюка, милиця, посох.

12. Гра «Додай слово». Мета: підбирати дієслова, що позначають закінчення дії. Дорослий називає початок дії, а дитина - його продовження і закінчення: - Оля прокинулася і ... (стала вмиватися). - Коля одягнувся і ... (побіг гуляти). - Він замерз і ... (пішов додому). - Стали вони грати ... (с зайчиком). - Зайчик злякався і ... (побіг, сховався) - дівчинка образилася і ... (пішла, заплакала).

13. Що побачив? Зверніть увагу дитини на хмари.Що вони нагадують?
( повітряно-небесні кораблі? крону дерева?  гори?  Людину або  тварину)

 14. Бюро подорожей. Кожен день ви з дитиною відправляєтеся за звичайним маршрутом - на прогулянку, в магазин чи дитячий садок. А що, якби спробувати урізноманітнити свої будні? Уявіть, що ви від'їжджаєте в захоплюючу подорож. Обговоріть разом з малюком, на якому виді транспорту будете подорожувати, що потрібно взяти з собою, що за небезпеки ви зустрінете по дорозі, які пам'ятки побачите ... Подорожуючи, діліться враженнями.

15. Завжди під рукою. Всім батькам знайомі ситуації, коли дитину важко чимось зайняти, - наприклад, довге очікування в черзі або втомлива поїздка в транспорті. Все, що потрібно в таких випадках, - щоб в маминій сумочці знайшлася пара фломастерів або хоча б просто ручка. Намалюйте на пальчиках малюка личка-смайлики: одне - усміхнене, інше - сумне, третє - здивоване. Нехай на одній руці виявиться два персонажа, а на інший, припустимо, три. Малюк може дати персонажам імена, познайомити їх між собою, заспівати пісеньку або розіграти з ними сценку.

 16. Логічний ланцюжок. З довільно підібраних карток, викладених в лінію потрібно скласти зв’язну  розповідь. Потім завдання ускладнюється. Картки перевертаються, і малюк згадує послідовно ланцюжок розкладених картинок і називає їх в тому порядку, в якому вони лежали. Кількість використовуваних в грі карток залежить від віку дитини, чим старше - тим картинок більше. Незважаючи на гадану складність гри, дітям цей вид розваги подобається. Вони починають змагатися, хто більше запам'ятає картинок.

17. Історії із життя. Діти із задоволенням слухають розповіді про те, що відбувалося, коли вони були зовсім маленькими або коли їх зовсім не було на світі. Можна розповідати ці історії ввечері перед сном, а можна на кухні, коли ваші руки зайняті, а думки вільні. Про що розповідати? Наприклад, як малюк штовхав ніжками у вас в животі, коли ще не народився. Або як ви вчилися кататися на велосипеді. Або як тато перший раз літав літаком ... Деякі історії вам доведеться розповідати навіть не один раз. Просіть і інших членів сім'ї підключитися до гри.

18. Мій репортаж. Ви з дитиною побували в якійсь поїздці тільки вдвох, без інших членів сім'ї. Запропонуйте йому скласти репортаж про свою подорож. Як ілюстрації використовуйте фотознімки або відеосюжети. Дайте дитині можливість самому вибрати, про що розповідати, без навідних запитань. А ви поспостерігайте за тим, що саме відклалося у нього в пам'яті, що для нього виявилося цікавим, важливим. Якщо почне фантазувати, не зупиняйте. Мова малюка розвивається незалежно від того, які події - реальні чи вигадані - ним відтворюються.

19. Чим закінчилося? Одним із способів розвитку зв'язного мовлення може стати перегляд мультфільмів. Почніть разом з малюком дивитися цікавий мультфільм, а на самому захоплюючому місці «згадайте» про невідкладну справу, яку ви повинні зробити саме зараз, але попросіть дитину розповісти вам пізніше, що станеться далі в мультфільмі і чим він закінчиться. Не забудьте подякувати вашому оповідачеві!

Граємо пальчиками - розвиваємо мовлення
       Коли дитина дорослішає, нам хочеться дати їй якомога більше знань, умінь, навичок. Ми читаємо  різну літературу з рекомендаціями щодо розвитку малюків. І дуже часто зустрічаємося з виразом «дрібна моторика». Що ж це таке?
           Фізіологи під цим виразом мають на увазі рух дрібних м'язів кистей рук. При цьому важливо пам'ятати про координацію «рука - око», так як розвиток дрібних рухів рук відбувається під контролем зору.

Чому ж так важливо розвивати дрібну моторику рук дитини?
     Справа в тому, що в головному мозку людини центри, які відповідають за мовлення  і рухи пальців, розташовані дуже близько. Стимулюючи дрібну моторику, ми активуємо зони, що відповідають за мову. І, крім того, надалі ці навички дитині потрібні для використання рухів, щоб малювати, писати, одягатися і т. д.
      Для розвитку дрібної моторики маленьких пальчиків потрібна робота. Щось м'яти, рвати, перебирати, мацати предмети різної форми, текстури, консистенції.
     Це дає можливість батькам пофантазувати на дану тему: рвати і м'яти папір, тісто, загвинчувати і розгвинчувати пробки на пластикових пляшках, перебирати гудзики, крупу, камінчики, складати дрібні предмети в посудину з вузьким горлечком, зав'язувати і розв'язувати вузлики, розрізати аркуші паперу на частини за зразком, за інструкцією, вирізувати знайомі геометричні фігури і нескладні предмети (м'ячик, будинок, сонечко, ялинка та інше) по контуру і без нього, ліпити з пластиліну, викладати фігурки із сірників або паличок, грати з пісочком.

    Діткам подобається масаж пальчиків, пальчикові ігри під віршики -потішки.
     Найменші малюки ще не вміють самостійно виконувати вправи для пальчиків, тому дорослі роблять це за них, масажують кожен пальчик легкими рухами

Вправи для розвитку дрібної моторики
1. Кінчик великого пальця правої руки по черзі торкається кінчиків вказівного, середнього, безіменного пальців і мізинця («пальчики вітаються»).
2. Та сама вправа виконується пальцями лівої руки.
3. Та ж вправа проводиться одночасно пальцями правої і лівої руки.
4. Пальці правої руки доторкаються до пальців лівої руки по черзі («вітаються»): спочатку великий палець - з великим, потім вказівний - з вказівним і так далі
5. Пальці правої руки всі одночасно «вітаються» з пальцями лівої руки.
6. Випрямити вказівний палець правої руки і обертати їм («оса»).
7. Ті ж рухи виконуються вказівним пальцем лівої руки.
8. Ті ж рухи виконуються  вказівними пальцями обох рук («оси»).
9. Вказівний і середній пальці правої руки «бігають» по столу («чоловічок»).
10. Ті ж рухи виконуються пальцями лівої руки.
11. Ті ж рухи виконуються  пальцями обох рук («Діти бігають наввипередки»).
12. Витягнути вказівний палець і мізинець правої руки («Коза»).
13. Та ж вправа виконується одночасно пальцями обох рук («Козенята»).
14. Та ж вправа виконується пальцями лівої руки.
15. Утворити два кружки з великого і вказівного пальців обох рук, з'єднавши їх («Окуляри»).
16. Витягнути вгору вказівний і середній пальці правої руки, а кінчика безіменного пальця і мізинця з'єднати з кінчиком великого пальця («зайчик»).
17. Та ж вправа виконується пальцями лівої руки.
18. Те ж - одночасно пальцями обох рук («зайці»).
19. Підняти обидві руки долонями до себе, широко розставити пальці («дерева»).
20. Пальцями обох рук, піднятих до себе тильною стороною, проводити рух вгору-вниз («пташки летять, махають крилами»).
21. По черзі згинати пальці правої руки, починаючи з великого пальця.
22. Виконувати ті ж вправи, тільки згинати пальці, починаючи з мізинця.
23. Виконувати дві попередні вправи пальцями лівої руки.
24. Зігнути пальці правої руки в кулак, по черзі випрямляти їх, починаючи з великого пальця.
25. Виконувати то ж вправу, лише випрямляти пальці, починаючи з мізинця.
26. Виконувати дві попередні вправи пальцями лівої руки.
27. Всі пальці, крім великого, з'єднати разом, великий палець витягнути вгору («прапорець»).
28. Зігнути обидві руки в кулаки, великі пальці витягнути вгору, наблизити їх («двоє розмовляють»).
29. Праву руку стиснути в кулак, а ліву притулити до неї вертикально («крісло»).
30. Праву руку стиснути в кулак, на неї зверху покласти горизонтально ліву руку («стіл»).
31. Зігнути пальці лівої руки в кулак, залишивши зверху отвір залишити зверху отвір («бочечка з водою»).
32. Ліва рука в тому ж положенні, вказівний палець правої руки вставити в отвір зверху («пташка п'є водичку»).
33. Пальці обох рук злегка зігнути і прикласти один до одного («миска» - «гніздо»).
34. Обидві руки в тому ж положенні, що і в попередній вправі, а великі пальці спущені всередину («пташине гніздо з яйцями»).
35. Тримаючи пальці вгору, з'єднати кінчики середнього та безіменного пальців обох рук, великі пальці підняти вгору або витягнути горизонтально всередину («ворота», «двері»).
36. З'єднати під кутом кінчики пальців правої і лівої рук («дах», «вежа», «будинок»).
37. Руки в тому ж положенні, що і в попередній вправі, тільки вказівні пальці розташувати горизонтально перед «дахом».
38. Підняти руки вгору долонями один до одного, розташувати пальці горизонтально, з'єднати кінчики середнього та безіменного пальців обох рук («міст», «дорога», «будинок»).
39. Кінці пальців направити вперед, притиснути руки долонями один до одного, злегка відкрити їх («човник»).
40. Катання пластмасових кульок.
41. Розривання паперу на дрібні шматки.
42. Нанизування кілець, великих гудзиків, намистин.
43. застібання гудзиків.
44. Розв'язання і зав'язування вузлів.
45. Шнуровка черевика.
46. Складання пірамідок, будиночків та ін.
62. Ліплення, малювання, штрихування, робота з мозаїкою, паличками, конструктором і т.п.
63. Пальчикові ігри («сорока-білобока»).
64. Тіньовий театр.

ЯК ВЧИТИ З ДИТИНОЮ ВІРШІ
  Методика швидкого запам'ятовування віршів (для дітей і їх батьків)
Колись знаменитий японський вчений, який був знавцем дитячої душі, промовив такі слова: "вірші для запам'ятовування повинні виховувати в дитині благородні почуття, вони мають  бути вишуканими, гарними і такими, що заслуговують того, щоб їх пам'ятати, і в той же час повинні подобатися самій дитині ".
     І, звичайно ж, він мав рацію. Знання віршів збагачує словник дитини, формує навички правильної вимови слів і окремих фраз, виховує культуру мови. Поезія дуже добре розвиває в дитини естетичні, моральні та емоційні якості.
     Для того, щоб якомога раніше почати формувати у вашого малюка  такі корисні якості, необхідно ще до школи займатися з дитиною, вчити вірші, які будуть актуальні і зрозумілі для його віку. Однак, важливо не просто заучувати вірші, і змушувати дитину переказувати їх вам вголос, але і навчити її  самостійно і швидко запам'ятовувати вірші будь-якого обсягу.
     Часто батьки  скаржаться на те, що їхня дитина відмовляється вчити вірші, плаче, і запевняє їх, що не може нічого запам'ятати. Не потрібно турбуватися і сварити дитину. Такою поведінкою ви, швидше за все тільки зіпсуєте собі і дитині настрій, і знизите у неї  мотивацію до  запам'ятовування віршів. Набагато корисніше буде піти іншим, більш ефективним шляхом, про який  розповість  методика для швидкого та легкого запам'ятовування віршів будь-якої складності. Все що вам буде потрібно - терпіння, фантазія, листок паперу, олівець, і, звичайно ж, ваш позитивний настрій.

 Суть методики запам'ятовування віршів
     Пропонована  методика дуже добре себе зарекомендувала і має високу ефективність при роботі з дітьми. Вона грунтується на тому, що мозок людини набагато простіше "спирається" на образи, і саме по ним простіше запам'ятати слова, фрази і навіть цифри, які до цього запам'ятовувалися з великими труднощами.
     Іншими словами, якщо дитині складно запам'ятати рядки вірша, то з намальованими до нього  картинками - ефективність запам'ятовування набагато збільшується

Опис методики
        1. Беремо вірш, який необхідно запам’ятати дитині.
     2. Розбиваємо вірш для зручності на блоки по два або чотири рядки для полегшення запам'ятовування. І малюємо  образи , що виникли , на аркуші паперу на кожен блок вірша. Для виконання цього завдання можна намалювати табличку для картинок, можна просто розміщувати їх в стовпчик або рядок. Все залежить від того, як вам зручніше.
      3. Читаємо заданий вірш, і для кожного блоку малюємо асоціативний образ, який прийшов в голову. Звичайно ж, краще, якщо ці картинки буде придумувати і малювати сама  дитина, але ви теж можете взяти участь в процесі, і допомогти у виборі образу. Варто зауважити, що чим простіше буде малюнок, тим простіше його буде запам'ятати і намалювати, тому не варто малювати цілі сюжети, а обмежитися замальовкою простої  і зрозумілої  картинки.
     4. Після цього, попросіть дитину розповісти вірш, використовуючи тільки асоціації, тобто намальовані картинки.
     5. Заключний етап - розповідь вірша дитиною без допомоги картинок, тільки за допомогою пригадування  намальованих образів.

 Для прикладу, розглянемо невеликий  вірш  Л.Лежанської :
Плаче котик на морозі
Плаче котик на морозі,
 Бо померзли йому ноги.
 Ходи котику до хати –
 На лежанці будеш спати
     Для того, щоб краще запам'ятати цей  вірші, розбиваємо його на окремі блоки-рядки. Беремо аркуш паперу, ручку, і малюємо те, з чим у нас асоціюється та чи інша рядок вірша.

          Однак, ні в якому разі не можна нав'язувати дитині ту асоціацію і той образ, які дитині абсолютно незрозумілі. Нехай придумає свій образ, прив'яже його до рядку з вірша, повторить  цей рядок вголос.
      За допомогою наведеної методики і вашого настрою на позитивний результат, ваша дитина зможе не тільки розвиватися за допомогою запам'ятовування віршів, а й отримувати від цього величезне задоволення. Ви дасте змогу  дитині проявити фантазію, допоможете істотно скоротити час на заучування віршів в майбутньому, і, крім цього, розвинете творчі здібності дитини.


      Висновок. У розвідників відмінна пам'ять. Чому? Тому що в процесі постійної роботи і тренувань вони регулярно використовують дану методику розвитку асоціативно-образної пам'яті. Повірте, варто спробувати допомогти Вашій дитині стати кращою, розумнішою, прискорити весь процес її загального розвитку.

Немає коментарів:

Дописати коментар